Завршена манифестација посвећена сликару Милану Туцовићу Tрећи „Миланови дани“

Завршена манифестација посвећена сликару Милану Туцовићу
Tрећи „Миланови дани“
Отварањем изложбе радова насталих на ликовној колонији и доделом признања најуспешнијим ученицима јуче су завршени трећи „Миланови дани“, манифестација посвећена сликару Милану Туцовићу. Међу награђеним младим сликарима су: Уна
Рајевић (ОШ „Петар Лековић“, Пожега), Алексеј Гордић (ОШ „Петар Лековић“, Пожега),Ђурђа Тодоровић (ОШ „Милан Благојевић“, Лучани), Јован Танић(ОШ „МилошОбреновић“, Аранђеловац) и Маријана Вукшић (Карловачка гимназија, Сремски Карловци). Манифестација је ове године угостила преко четрдесет младих стваралаца, ученика основних и средњих школа из Пожеге, Ужица, Лучана, Чачка, Катића, Сремских Карловаца, Аранђеловца и Љига.
Награђени млади песници, Ивана Оцокољић (ОШ ,,Мићо Матовић", Катићи),Милица Вукашиновић (ОШ ,,Нада Матић“, Ужице), Ленка Грковић и Милица Гајић (Карловачка гимназија, Сремски Карловци), имали су прилику да чују своју поезију у извођењу Кабареа „Небула“ на књижевно-поетској вечери којом је манифестација отворена, у четвртак, 5. септембра, у Галерији „Милан Туцовић“.
Током четири дана програма манифестације публика је присуствовала књижевној вечери Михајла Пантића, о коме је говорио Гојко Божовић, отварању изложбе фотографија „Чудо Светог Саве“ јапанске ауторке Акико Кога, на ком су наступили браћа Теофиловићи, као и концерту камерног оркестра „Музикон“ у дворишту школе у Горобиљу. Млади песници, учесници манифестације, учествовали су у књижевној
радионици Кајоко Јамасаки. Манифестација „Миланови дани“ настала је 2022. године, са циљем да подстакне
стваралаштво младих, да их упозна с различитим језицима уметности и с могућностима њиховог преплитања, истовремено негујући сећање на личност и дело Милана Туцовића,
сликара и вајара родом из Горобиља код Пожеге.
– Милан Туцовић је од најранијег детињства у Горобиљу цртао, сликао, посматрао природу, али и сваку књигу о уметности која му је била доступна. Наша жеља је да деци имладима пренесемо ту страст, да им покажемо пут којим слобода и креативност коју сада имају може да прерасте у нешто велико – кажу организатори „Миланових дана“.
Милан Туцовић у свом раду на јединствен начин спаја поетски доживљено детињство и лично искуство са референцама из књижевности, уметности, историје и савремене културе. У таквом свету особеног простор-времена ликови са његових слика нас гледају запитано, тражећи од нас да сагледавамо суштину постојања мимо свакодневице. За њега је уметност игра и спознаја кроз коју узрастамо, знањем и
осећањем.
Милан Туцовић је рођен 1965. године у Пожеги. Дипломирао је на Факултету примењених уметности у Београду 1991. године. Живео је и стварао у Београду. Његови радови су цењени и у земљи и у иностранству и део су многих приватних и јавних
колекција. Имао је више значајних самосталних изложби у Србији, Француској и у Јапану.
Учествовао је на више значајних групних изложби у земљи и иностранству. Добитник је разних признања из области сликарства. Изненада је преминуо у августу 2019. године.
Манифестацију „Миланови дани“ организује Основна школа „Емилија Остојић“ из Пожеге, уз подршку Спортско-културног центра Пожега, а под покровитељством Општине Пожега.
Све реакције:

Marina Petrovic, Marija Ilic и још 30