Јован Цвијић – век и по од рођења

Дана 25.12.2015.године у Плавој сали ученици седмог разреда, полазници додатне наставе из географије код наставнице Снежане Младеновић, одржали су веома занимљив и успео јавни час. Пред наставницима и млађим ученицима, својим излагањима о животу и раду Јована Цвијића обележили су 150 година од рођења овог великог научника, географа. Неке од присутних су упознали са битним подацима о овом научнику, неке су подсетили на њих, а сасвим сигурно је да је свима пријао овакав културни догађај у нашој школи, ништа мањи од академског.

Из мноштва занимљивих чињеница, издвојили бисмо бар два: да се појам КРАС и КРАШКО ПОЉЕ појавио у светској географији са истраживањем ове области управо Јована Цвијића- од тада, Французи, Немци, Јапанци и сви други народи света морају се мало потрудити када разговарају о овој теми да “преломе језик” и изговоре ове српске речи; да је Јован Цвијић установио да се Охридско језеро не снабдева водом од топљења снега и притока, већ да највећа количина воде долази подземним тунелом из Преспанског језера, чији се басен налази на већој надморској  висини од басена Охридског језера.

Остаје само да пожелимо што више оваквих окупљања у нашој школи.